De nationaleSportherdenking
Op 4 mei vindt sinds 2005 de Nationale Sportherdenking plaats bij het Olympisch Stadion.
Elk jaar met een ander thema. Dit jaar staan we stil bij de paardensport, die in WOII zwaar werd getroffen. Deze dag wordt mede mogelijk gemaakt door onze sponsors: 4 en 5 mei, Gemeente Amsterdam, Gemeente Amstelveen, NOCNSF, Ajax, BIZ the Olympic, PON, Provincie Noord Holland en KNHS.
Sportherdenking Traditie
In 1947 werd een beeld van Prometheus op de tweede ring van het Olympisch Stadion geplaatst. Als oorlogsmonument voor de slachtoffers uit de Nederlandse sport. Het beeld, gemaakt door Fred Carasso, staat nu op het plein voor het stadion.
Over de rol van sport tijdens de oorlog is weinig bekend bij het grote publiek en daarom is er elk jaar bij het Olympisch Stadion de Nationale Sportherdenking. Op 4 mei om 12.30 uur worden er door vertegenwoordigers uit de olympische- en sportwereld vijf gekleurde kransen gelegd bij het beeld van Prometheus. Gezamenlijk vormen de kransen de olympische ringen.
Voorafgaand aan deze ceremoniële herdenking is er een inhoudelijk programma. De Nationale Sportherdenking is uitgegroeid tot een traditie voor zowel de sport- als de herdenkingswereld.
De herdenking wordt sinds 2005 georganiseerd door het comité Nationale Sportherdenking.
2026 Het programma
Tijdens de Nationale Sportherdenking belichten we de rol van sport in de oorlog, delen we de verhalen van moed en verlies en reflecteren we op de betekenis van vrijheid, democratie en sport.
Er wordt altijd aan één sport speciale aandacht besteed.Er worden verhalen verteld, die voor de meeste mensen onbekend zijn. In 2026 staat de paardensport centraal.
Programma
10:30 uur: Inhoudelijk programma (alleen voor genodigden)
12:30 uur: Herdenking bij het beeld van Prometheus (plein voor het Olympisch Stadion) toegankelijk voor iedereen
Tweede Wereldoorlog De paardensport
Voor 2026 is er gekozen voor de paardensport. Tijdens de inhoudelijke bijeenkomst zullen onder andere de levensverhalen van onderstaande Olympiërs worden belicht.
Charles Pahud de Mortanges ritmeester en viervoudig olympisch kampioen Charles Pahud de Mortanges overleefde de oorlog, maar verloor daarbij wel zijn enige zoon. Gedurende de eerste oorlogsjaren leidde hij Huize Kareol in Aerdenhout, een verzorgingsinstelling waar de sport werd ingezet om zwaargewonde soldaten en burgers terug te begeleiden naar de maatschappij. Twee jaar na het begin van de oorlog werd hij met andere Nederlandse beroepsmilitairen weggevoerd naar het krijgsgevangenenkamp Stanislaw. Tijdens ene transport ontsnapte Pahud de Mortanges, waarna hij zich aansloot bij de Prinses Irene Brigade.
Er kwamen er in de Tweede Wereldoorlog vier Nederlandse olympiërs om het leven, die eerder aan verschillende onderdelen in de paardensport hadden deelgenomen.
Alexander van Geen werd op 27 februari 1942 gedood tijdens de Slag in de Javazee. In 1936 had hij meegedaan de moderne vijfkamp in Berlijn.
Pierre Versteegh werd op 3 mei 1942 in Sachsenhausen vermoord vanwege zijn verzetswerk. Op de Spelen van 1928 in Amsterdam won hij een bronzen medaille met het mannenteam. Acht jaar later was hij deelnemer in Berlijn.
Eddy Kahn sneuvelde op 18 augustus 1944 in Frankrijk. Ook hij maakte deel uit van de Nederlandse ploeg van 1936
Tjeerd Pasma werd op 28 december 1944 in zijn eigen huis in Ede gedood toen dat werd geraakt door een VI.
Sportherdenking Het Comité
Het Comité Nationale Sportherdenking bestaat uit Carla de Groot, Jurryt van de Vooren, Heleen van Ketwich Verschuur en Uğur Pekdemir.